Smaller Default Larger

«Бачити Боже Творіння новими очима» (ВІДЕО)

Молитовник-требник за збереження довкілля.

В рамках проекту «Відповідальність за створіння в Україні: міждисциплінарний та екуменічний обмін досвідом в сфері стійкої енергетики та створення інформаційного центру в Ужгороді», була видана збірка молитов, що стосуються відповідальності за створіння – природу.

 

 

 

ПЕРЕДМОВА до видання

І кожне створіння, що воно на небі і на землі, і під землею, і на морі, і все, що в них, чув я, говорило: Тому, Хто сидить на престолі, і Агнцеві благословення, і честь, і слава, і сила на вічні віки! Одкр. 5, 13.

Християнство закликає дбати про ближнього свого більше, ніж про самого себе... Зважаючи на постійно зростаючі екологічні проблеми, які зумовлені, як правило, діяльністю людини, та виходячи з завдання людини на Землі порядкувати довкілля (Бт. 1, 27-29), турбота про створіння повинна стати одним із пріоритетів християнського вчення. Тому останнім часом Церква Христова активізувала співпрацю з суспільним рухом за збереження довкілля.

Починаючи зі Старого Завіту, зауважуємо, що ізраїльський народ мав дотримуватись цілого ряду приписів щодо правильного користування дарами природи (створіння). Наприклад, день відпочинку (Шабат) був установлений не тільки для людини та тварин, але і для самої землі – кожний сьомий та п’ятдесятий Ювілейний рік (Лев. 25, 3-13).

Отже, у природі старозавітні праведники бачили Божу красу, силу і всемогутність. Вони восхваляли Бога в своїх молитвах і псалмах, використовуючи образи, які спостерігали в навколишньому природному середовищі...

У кількох місцях Нового Завіту також підтверджується і поглиблюється розуміння Створіння в плані спасіння. Проаналізувавши деякі новозавітні вірші, можемо зробити висновок, що існування створіння Божого залежить від людини:

„...Усе створене з надією очікує з’явлення Божих синів... сподіваючись, що саме створіння буде визволене від рабства тління – на свободу слави дітей Божих..." (Рм. 8, 19-22).

У певний час (з причини людських гріхів) природа зазнає жахливих руйнувань (Одкр. 8, 7-11), але зрештою створіння буде врятоване і одухотворене (про що свідчить кінцева глава книги Одкровення), оскільки було створене задля Бога (Рм. 11, 36) і людини.

Щодо тематики збереження навколишнього природного середовища в книзі Одкровення, слід також відзначити негативне ставлення до руйнування природи людиною (Одкр. 11, 18).

Укладення другого, вдосконаленого і доопрацьованого видання нашого молитовника-требника зумовлене бажанням і покликанням хоча б частково задовільнити духовні запити сучасного християнства по відповідальності за створіння на тлі зростаючої екологічної кризи.

Серед зібраних нами молитов різних християнських віросповідань знайдете молитви-покаяння, молитви-прослави, молитви-прохання, гімнографії, псалми та оригінальний акафіст початку XX століття.

Збірка молитов за збереження Божого Творіння – Природи адресована духовенству, мирянам та всім людям доброї волі, які відчувають свою відповідальність за створіння.

 


Презентація Екомолитовника:


Деякі молитви з «Екомолитовника»:


Молитва проти грому і блискавиць

Господи Боже наш, що утверджуєш громи й перетворюєш хуртовину і все чиниш на спасіння, не погорди ділом рук Твоїх, що до Твого чоловіколюб’я прибігають, але визволь нас від усякого смутку і лиха, яке наближається. Загримів бо Ти з небес як Господь, і блискавки Ти примножив, і тим ми засмутились... За зміною погоди до Тебе прибігаємо, благаючи: зішли нам сонячні щедроти Твої, Господи, і помилуй слуг Твоїх. Бо Ти благий і чоловіколюбний, і Тобі славу віддаємо Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва за відвернення стихійних нещасть

(вогню, голоду, пошесті, повені, посухи тощо)

О всемогутній Творче і Господи, Небесний Владико, що всім світом управляєш і в Своїй правиці всю владу тримаєш, будь до нас милостивим. Прихилися до молитви нашої щирої й охорони нас, Боже, від усякого зла й нещастя. Охорони наші хати, Всеблагий, і наше майно, і господарство, і нас самих від вогню палючого. Охорони наш народ український від голоду страшного й від пошесті та мору великого. Охорони ниви й луки наші, Господи, від граду, бурі несподіваної, від зливи й повені всезаливної, і від посухи всеруйнівної. Дай, Господи Милосердний, нехай збережуться наші хати й наше майно, і наше господарство, і ми самі. Нехай не забракне нам хліба святого для людей і паші для худоби, нехай не згинемо смертю страшною в хворобах заразливих, нехай ниви, городи й луки наші красуються багатим урожаєм у добру весну, спокійне літо й погідну осінь, щоб могли ми в здоров’ї та спокої жити, працювати й плоди своєї праці збирати, Тебе, Небесний Владико, славити й Тобі Єдиному поклонятися. Амінь.

Молитва під час посухи

Господи, Ти не бажаєш смерті грішника, але очікуєш навернення і покаяння його вислухай нас грішних, що в покаянні молимось до Тебе.

Приведи хмари з усіх кінців землі, і Ти, Який блискавки під час дощу створив, повели їм (хмарам) зіслати на землю дощ мирний і росу плодоносну.

Ти огортаєш небо хмарами і даєш землі дощ, зроси землю безмірним благословенням Твоїм.

Ти освічуєш сонцем благих і злих, зсипаєш дощ на праведних і неправедних, зглянься на нас милосердно і помнож насіння та плоди землі благодаттю Твоєю.

Також даєш проростати траві для тварин і злакам – для людини, напій борозни землі і примнож її жита, і спаси людей і тварин.

Ти одягаєшся у світло, як у ризу, на висотах перебуваючи, на смиренних поглядаєш, зглянься, Боже, милосердно на людей Твоїх, що прогрішили проти Тебе і чоловіколюбство Твоє образили, і, Милосердний, пошкодуй багатство Твоє і овець пасовиська Твого, благодаттю і щедротами наповни виноград, що його насадила правиця Твоя, смиренним серцем молимося, скоріше вислухай і милосердно помилуй.

Молитва під час затяжної зливи

(Прошення на Божественній Літургії під час Сугубої єктенії)

За провини ми гідні покарання, і справедливий суд Твій буде над нами, Господи, але змилосердись над грішниками і відверни гнів Твій справедливий, що на них спрямований; у покаянні до Тебе припадаємо і смиренно молимось Тобі.

Хай не потопить нас, Господи, буря водна і хай не руйнує землю і голодом не морить нас, людей твоїх, але, Ти ж благий, припини водну зливу і повели теплу сонячному огріти землю, бо Ти є всемогутній. Спаси нас від потопу, Господи, і від темних глибин, і від глибоких вод, хай не зникнуть у світлі дні наші і літа наші – у печалі, але згадай на союз Твій з Ноєм і вчини з нами за милістю Твоєю, зі смиренним серцем молимося Тобі сьогодні.

У час смутку і печалі нашої, і глибокої туги до Тебе, Господа нашого, щиро взиваємо: нехай почута буде Тобою молитва наша і нехай відвернеться загибель від життя нашого і щоб ніхто негідно з нас не пропав.

Не на веселку дивимось, що Ти на знак завіту поклав на небі, Господи, але на Твої щедроти і Твою милість шукаємо, до Тебе, багатого на ласки і безмірного в щедротах, смиренним серце молимося: подай нам мирну і плодоносну зливу з благородними вітрами, до Тебе, щедрий Владико, молимось, якомога скоріше вислухай і помилуй.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції