Під час загальної аудієнції у середу, 20 червня 2012 р., Папа Венедикт XVI поблагословив копію ікони «Спасіння Римського народу» для Мукачівської греко-католицької єпархії.
Ікона призначена для Богородичної святині в Горянах біля Ужгорода, яку в неділю, 24 червня, буде проголошено малою базилікою, спорідненою з Папською базилікою Santa Maria Maggiore.
Розповідає владика Мілан Шашік, Єпарх Мукачівський, який очолював паломництво до Риму:
Довідка про Ікону:
Ікона «Спасіння Римського Люду» – «Salus Populi Romani», до якої у важкі часи століттями прибігав і поклонявся їй, як своїй Покровительці Боголюбивий народ не тільки Риму, але і з різних куточків світу, випрошуючи в Пресвятої Богородиці всіх потрібних Ласк, знаходиться в Папській базиліці Санта Марія Маджоре.
Традиція каже, що під час страшної епідемії чуми в Римі в 590 році, Папа Григорій Великий наказав процесійно вулицями Риму носити ікону Діви Марії. Сам святитель Григорій Великий ніс цю ікону під час хресного походу, просячи Бога врятувати місто від лиха. В один момент над мавзолеєм Андріана на небі всі побачили чудового ангела, який щойно ховав каральний меч, який був знаком Божого гніву. Моровиця відразу ж припинилася. Скрізь, де ця ікона побувала, хвороба зникла. З того часу фортеця була перейменована в Замок святого Ангела. На даху була встановлена бронзова фігура св. Архангела Михаїла. Після цього чуда швидко поширилася набожність до Божої Матері в цій іконі. Ікона Божої Матері отримала нинішню назву «Salus Populi Romani» (Спасіння Римського Люду) і була передана на вшанування і поклоніння в Римі, в Папську базиліку Санта Марія Маджоре. Висота Ікони – 118 см, ширина Ікони – 79 см, глибина Ікони – 5 см, вага Ікони – 15 кг.
Тут ікона зберігається в Паолінській капелі, яка також називається капелою Боргезе, оскільки вона побудована за наказом Павла V, який походив із сімейства Боргезе. План цієї капели відповідає Сікстинській капелі у Ватикані, але її декоративне оздоблення відрізняється ще більшою розкішшю. У капелі поховані папи Климент VIII і Павло V.
Папа Климентій VIII (1592-1605) понад 400 років тому подарував копію цієї ікони в Летичів, що на Хмельниччині, домініканським ченцям, які побудували там монастир в честь цієї ікони. Ця ікона була коронована в 1778 році Папою Пієм VI.
А в навечіря Різдва Христового за новим календарним стилем 24 грудня 2012 року в Папській базиліці Санта Марія Маджоре в Римі відбулося освячення копії ікони Богородиці Salus Populi Romani для нової малої базиліки, яка будується в святилищі Пресвятої Богородиці в Погоні, що біля Івано-Франківська.
canonic.org.ua
Довідка про Мукачівську греко-католицьку єпархію:
Мукачівська греко-католицька єпархія утворена 19 вересня 1771 року Папою Климентом XIV на базі Мукачівської православної єпархії. У єпархії, станом на 2008 рік налічувалося 242 храми, із них: 122 – храми, які були повернуті (до 1949 року єпархія налічувала 440 церков, з них 40 було зруйновано), 120 – новозбудованих, ще 65 – будується.
На даний час ця єпархія формально лишається окремою Церквою свого права і не підпорядковується Главі УГКЦ.
На початку 1990-х частина духовенства Мукачівської греко-католицької церкви за активної підтримки неорусинів стала на захист її незалежного статусу. З огляду на частину проугорського духовенства Ватикан погоджується тимчасово зберегти статус „своє право”.
Незалежний статус Мукачівської греко-католицької єпархії від УГКЦ на території України суперечить традиції Ватикану визначати територіальні межі Церкви чи єпархій, згідно з чинними кордонами держав, на території яких діє та чи інша помісна Церква. Тому на середину 1995 року завдяки активності тогочасного Апостольського нунція в Україні архиєпископа Антоніо Франко Конгрегація східних Церков підготувала проект Декрету про утворення Мукачівської митрополії у складі Верховної Архиєпископської Церкви. З ухваленням цього декрету Ватикан готовий був визнати юрисдикцію Глави УГКЦ над усією територією України та уникнути політичного відтінку у питанні існування в Україні двох помісних греко-католицьких Церков.
Через значний спротив частини місцевого духовенства цей проект декрету не був ухвалений, тому Мукачівська греко-католицька єпархія досі має статус незалежної від УГКЦ. Відмінна особливість Мукачівської єпархії – богослужіння правляться старослов’янською мовою.
risu.org.ua
ПРОГРАМА СВЯТКУВАНЬ у Мукачівській греко-католицькій єпархії
Горянська Ротонда Покрова Пресвятої Богородиці в Ужгороді
Святиня, в якій буде розміщена Копія ікони «Спасіння Римського народу»
23 червня
7.00-19.00 – Виставлення ікони Божої Матері для молитовного починання в Ужгородському кафедральному соборі.
24 червня
10.00 – Процесійний хід із іконою Божої Матері із кафедрального собору до Горянської Ротонди.
12.00 – Архієрейська Служба Божа. Молитва відновлення посвяти нашої єпархії Богородиці. Повний відпуст. Проголошення Декрету про духовне споріднення Горянської Ротонди з Папською Базилікою «Санта Марія Маджоре» в Римі – найстарішою Марійською святинею Європи.
mgce.uz.ua