Smaller Default Larger

100-річчя реформи василіян на Закарпатті: розповідь Протоігумена в інтерв’ю для Радіо Ватикану

 

Протоігумен провінції святого Миколая Василіанського Чину святого Йосафата розповідає про відзначення Ювілейного року, присвяченого 100-річчю від початку монашої реформи Василіанського Чину на Закарпатті.

 

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ - Ватикан

Протягом Ювілейного року, що тривав від 2 листопада 2020 року до 28 серпня 2021 року, спільнота Провінції святого Миколая Василіанського Чину святого Йосафата, що згуртовує василіанські монастирі на Закарпатті, разом з усіма співбратами-василіанами складала подяку за плоди реформи чернечого життя на Срібній Землі, що відбулася сто років тому. Ця реформа виправдалась не тільки відродженням чернечого життя і багатьма покликаннями, але також успішністю праці зреформованих ченців, які трудилися для піднесення релігійного й культурного життя на цих теренах, залишивши спадщину, що змогла перетривати період воєнного лихоліття та атеїстичного переслідування.

 

  • Цими днями в Римі побував Протоігумен Провінції святого Миколая о. Франциск Онисько, ЧСВВ, який також завітав до нашої редакції. В інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News священик розповів про ці відзначення та про значимість подій сторічної давності, поділившись думками про те, яким чином тодішній досвід спонукає долати виклики сьогодення. Нашу розмову ми розпочали з прохання розповісти про подію, яка відзначалася протягом спеціального Ювілейного року:

 

завантажити запис тут...

 

  • Чому на початку минулого століття виникла потреба в проведенні реформи василіанського монашества? Про це о. Франциск розповів у контексті історії чернецтва на Срібній Землі, що перебувало в тісних контактах зі співбратами по той бік Карпатських гір:

 

завантажити запис тут...

 

  • Плодом реформи стало зростання кількості ченців і пожвавлення їхнього служіння, і саме в такому стані провінція увійшла в період комуністичного переслідування, перетривавши яке, 30 років тому розпочала своє відродження під опікою провінції Найсвятішого Спасителя з центром у Львові:

 

завантажити запис тут...

 

  • В минулому Провінція святого Миколая згуртовувала монастирі, які сьогодні відокремлені державними кордонами. Але це не стало на заваді співпраці та плеканню братерства між новими провінціями, створеними в сусідніх країнах:

 

завантажити запис тут...

 

  • Чернече життя розпочинається з покликання, ближче розпізнавання якого відбувається під час вступного випробування та новіціату. Сто років тому реформа почалася саме з новіціату. Відновлення формаційного осередку було одним з елементів ювілейних святкувань. Розповідає отець-протоігумен:

 

завантажити запис тут...

 

  • Подібно до того, як у період ослаблення провінція святого Миколая відродилася під опікою співбратів зі провінції Найсвятішого Спасителя, сьогодні ця провінція допомагає у відродженні чернечого життя в угорській провінції святого Стефана. За словами о. Франциска, важливу роль у цьому може відіграти відновлений новіціат:

 

завантажити запис тут...

 

  • З вдячністю Небесній Матері. Саме так завершилося відзначення Ювілейного року, заключне святкування якого відбулося перед Мукачівською чудотворною іконою Пресвятої Богородиці, яку майже сто років тому ченцям для добра вірних подарував Папа Пій ХІ:

 

завантажити запис тут...

 

  • Слухати все інтерв’ю:

 

завантажити запис тут...

 

 ДЖЕРЕЛО:

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції