На свято Стрітення Господнього, Церква святкує Всесвітній День богопосвяченого життя, яке заснував блаженний Йоан Павло II. Кардинал Жуан Брас де Авіс, Префект Конгрегації інститутів богопосвяченого життя і апостольського життя, розповів про Міжнародний день богопосвяченого життя і про свою роботу у Ватикані.
Над чим Ви будете розважати у цьому Році?
Кардинал Брас де Авіс: Християнський досвід говорить, що послідовники Ісуса – це всі охрещені, в той час як богопосвячені особи – особливим чином покликані люди – йти за Ісусом, залишивши все, жити в убогості. Інший вимір, це життя у чистоті: не тому, щоб применшити цінність подружжя, але, щоб показати, що Бог величніший за подружжя. А це означає, слідувати за Ісусом як Він слідував за Отцем і як Марія слідувала за Богом у чистоті.
Що ви можете розповісти нам про послух?
Кардинал Брас де Авіс:Послух і повага до влади – дуже гарні чесноти, тому що людина хоче коритися Богу і робить це через посередництво людської влади, яка є натхненною Господом. Це шлях богопосвяченої особи.
На мою думку, там, де з’являються зрілі спільноти, там народжуються покликання. І так було з самого початку Церкви. Єдине, що зараз потрібно, це повернення до первісної краси, а саме: до глибокого свідчення перших християн як слідувати за Богом повністю.
Пройшло 50 років з часу публікації Perfectae Caritatis, декрету про оновлення релігійного життя. Які плоди декрету?
Кардинал Брас де Авіс: II Ватиканський собор був вирішальним етапом для поглиблення і розвитку богопосвяченого життя. У звʼязку з цим, Perfectae Caritatis став великим внеском. Це заклик Церкви до усіх релігійних громад оновити свої закони і правила. Тепер, на відстані в 50 років, очевидно, що необхідно повернутися до автентичності.
Крім того, ми неодноразово чули від наших пастирів, особливо від останніх понтифіків, що ми повинні знову відкрити для себе дві основні складові Церкви: ієрархічну і пророчо-харизматичну складову. Харизми і пророцтва – суттєві речі, вони випливають з місії Церкви.
У сучасному секуляризованому світі, яким є пророчий голос богопосвячених осіб?
Кардинал Брас де Авіс: Завдання харизми полягає в тому, щоб «передати досвідчення Бога». Я повинен запитати себе: Чи справді Бог робить мене щасливим? Або чи в мене є інші джерела щастя? Чи знаходжу я щастя в іншій особі або якимось іншим способом?
Це великий виклик, тому що не достатньо говорити про живу віру, а необхідно, щоб інші бачили в нас, що це насправді так. І ми покликані допомагати не тільки тим, у кого проблеми зі здоровʼям, освітою і відсутністю грошей. У своїх діях, спрямованих на чоловіка і жінку, покликана особа є прикладом наслідування Господа. І якщо така особа не сприймається іншими, ми не добʼємося успіху в майбутньому, і ми не зможемо передавати віру іншим.
До богопосвячених належать також й миряни. Як вони тривають у своєму покликанні?
Кардинал Брас де Авіс: Оригінальний тип покликання. Це сучасна реальність, яку розпізнав Пій XII. І найкрасивіша форма посвяченого Богу життя, тому що такі особи, розуміючи, що не будуть монахами чи монахинями, освячені обітницею і ведуть релігійний спосіб життя. Іноді вони не мають інтенсивного спільнотового життя – залежно від їх харизми – але вони служать в місцевих спільнотах. Вони свідчать і живуть так, як чоловіки і жінки християни в своєму середовищі. Не кожен знає, що вони богопосвячені особи.
Усі покликання особливі і дуже гарні. Число їх зростає як для світських інститутів, так і для орденів.
Як ви оцінюєте досвід Ordo Virginum (Чину Дівиць) і його реалізацію?
Кардинал Брас де Авіс: Оцінюю дуже позитивно. У Конгрегації у нас є людина, яка дбає про такі покликання і живе ним. Покликання зростають. Багато єпископів бачили народження таких покликань і підтримували їх. Ми прагнемо розвивати таку практику Церкви.
Чому це тільки для жінок? Чи можуть чоловіки у такий спосіб присвятити себе Богу?
Кардинал Брас де Авіс: Ordo Virginum більше для жінок, але не бачу причин чому чоловіки не можуть присвячувати себе Богу таким чином.
Які теми ви вважаєте важливими на найближче майбутнє?
Кардинал Брас де Авіс: Є кілька тем. Особисто я бачу необхідність привернути увагу до контемплятивного (споглядального) життя. Церква дуже зацікавлена у його збереженні та популяризації. Це необхідно, щоб допомогти монастирям, особливо тим, які на даний час спорожніли.
Що Ви скажете читачам, які є богопосвяченими особами?
Кардинал Брас де Авіс: Я хотів би пригадати звернення Святішого Отця на Рік Віри і вчення II Ватиканського Собору. Для нас, богопосвячених осіб, зараз найголовніше вірити в дар, який Бог дав нам як дар любові. Але не йдеться про те, що ми люди, які залишили все і не маємо нічого. А навпаки, ми люди, які залишили все, щоб отримати набагато більше! Бог є причиною нашої радості і щастя.
За матеріалами: catholic-media.org