Smaller Default Larger

Відкрилась виставка про ченців-василіян: «Такі, як Василій Великий»

11 червня 2013 р. у Львівському музеї історії релігії відбулося відкриття виставки «Такі, як Василій Великий», присвячена історії Чину Святого Василія Великого. Захід відбувається з нагоди відзначення в УГКЦ 1025-річниці Хрещення Київської Русі.

На урочистому відкритті виставки були присутні живі свідки підпільної діяльності Чину, зокрема ієромонах Володимир Пальчинський, з особистих речей якого також було представлено експонати та архівні документи з життя УГКЦ в «катакомбах», який розповів також про їхню історію та способи душпастирювання в підпіллі. Також була молода генерація монахів, що сьогодні виховуються у Василіянському Інституті в Брюховичах. У відкритті взяли участь і мистецтвознавці, журналісти та чимало відвідувачів.

Зі вступним словом до присутніх звернувся ієромонах Віталій Дуткевич ЧСВВ, синкел у справах мирян і монашества Львівської архієпархії. Зокрема він сказав: «Вдивляючись у ці портрети ченців, які представлені на виставці, ми повинні брати з них приклад, адже за кожним з них пов’язана велика історія».

Як зазначив історик о. Йосафат Скрутень, історія василіян «так тісно в’яжеться з історією і життям українського народу, як жоден інший монаший закон у всесвітній історії. Історія Чину Святого Василія Великого – це у великій мірі історія загальноукраїнська». Також він додав, що василіянські монастирі впродовж століть були осередками культури, освіти, науки і книгодрукування.

На виставці представлено ікони, портретний живопис, графіку із зображенням василіянських монастирів, антимінси, велика кількість книг, зокрема, стародруки XVIII століття, видані у Почаєві, книги європейських та діаспорних видавництв, комплекс книг із василіянських бібліотек, матриці із василіянських друкарень тощо. Багато експонатів виставлено вперше.

Великий наголос організатори ставлять на висвітлення долі ченців у ХХ ст. Чин у період радянської окупації зазнав переслідувань і був ліквідований. Стійкість та витривалість василіян перед лицем атеїзму і сьогодні є прикладом, що життя безкровного мучеництва – життя за монашими обітами, є джерелом, звідки ченці черпали силу дати ісповідь віри в Христа аж до пролиття крові – мучеництва. Заслуга дослідників у віднайдені та ідентифікації на фотографіях облич ісповідників віри і описання їх доль у часі випробування.

Експозиція триватиме до кінця вересня. Виставку можна відвідати у Львівському музеї історії релігії (пл. Музейна, 1), щодня з 10.00 до 18.00, крім понеділка.

За матеріалами: osbm.info

 

Ченці Василіяни на мандрівці, поч. ХХ ст.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції