Smaller Default Larger

Відпустові святкування празника Успіння Пресвятої Богородиці в Мукачівському монастирі Отців Василіян

27-28 серпня 2013 року Божого, у Василіянському монастирі в м. Мукачеві, відбулися відпустові святкування празника Успіння Пресвятої Богородиці.

В місті Мукачеві, празник Успіння Пресвятої Богородиці по-особливому відомий і його відзначають сьогодні не в одній християнській святині міста. Однак не можна оминути той факт, що саме Ченці Василіяни прищепили м. Мукачеву унікальну набожність до цього свята. Перегортаючи сторінки історії, можемо зауважити, що у Василіянському монастирі в цей празник збиралося понад 50 тисяч осіб, з яких близько 15 тисяч приступали до Святих Тайн Покаяння і Євхаристії. Варто також пригадати, що в 1928 році, у Святоуспенському відпусті в монастирі Отців Василіян взяв участь Митрополит Андрей Шептицький, який виголосив тоді відому проповідь «Стійте у вірі». Вислухавши із захопленням палкі слова Митрополита, народ назвав його «нашим Мойсеєм». А були і такі, що говорили: «Не дбаю, якщо вже й умру!» Закарпатські українці признали в те свято Митрополита Шептицького своїм Батьком і бездоганним «Заступником-Мойсеєм». *

Внаслідок історичних змін і обставин, в наш час празник Успіння Пресвятої Богородиці є основним відпустовим святом в кількох святинях м. Мукачева. Але відновивши свою діяльність в цьому місті, хоч і не в колишньому своєму монастирі, Отці Василіяни далі продовжують в особливий спосіб вшановувати Пресвяту Богородицю, яка вкінці свого земного життя «уснула» та з тілом і душею була взята до Небесного Царства. Всього лише п’ять років минуло з того часу, коли «Василіянський відпуст Успіння Богородиці» відродився в Мукачеві, але його духовне відродження відбувається значно швидше, ніж часове, і це не дивно з огляду на минуле.

Оскільки, на рівні Мукачівської греко-католицької єпархії, святкування згаданого празника відбуваються в Святоуспенському соборі м. Мукачева, Архієрейська Божественна Літургія у Василіянському монастирі на Успіння служиться в Навечір’я празника 27 серпня. Цього року, Її очолив Єпископ-помічник єпархії Преосвяденний Владика Ніл Лущак, за участю єпархіяльних священнослужителів та ієромонахів Василіянського Чину.

В Навечір’я празника була відслужена, як звичайно, Велика Вечірня, яку очолив о. Андрій Белеканич ЧСВВ. Також, до Пресвятої Богородиці була відспівана Вервиця, за участю хору «Базілеус», який діє при монастирі.

В саме свято Успіння, о. Юліян Хомечко ЧСВВ, який приїхав до Мукачівської обителі зі студентами та іншими Отцями з Василіянського Інституту Філософсько-Богословських Студій, що діє в Брюховичах (Львів), відслужив святкову Утреню. А о. Лука Буняк ЧСВВ з Боронявського монастиря, відправив Акафіст до Пресвятої Богородиці.

Урочисту Божественну Літургію очолив Протоігумен Василіянської Провінції Святого Миколая, Отець Павло Райчинець ЧСВВ, а проповідь під час неї виголосив Декан Великоберезнянського деканату о. Василь Данилаш. З Протоігуменом співслужили також: Настоятель Мукачівського монастиря о. Веніамин Довганич ЧСВВ та Настоятелі інших Василіянських монастирів в Україні, а також єпархіяльні священики з довколишніх парафій.

Співав Літургію хор з м. Івано-Франківська, який діє при монастирі Сестер Василіянок, а участь в богослужіннях взяли не лише жителі міста, але й паломники з різних районів Закарпаття.

На закінчення відпустових богослужінь, після подяк і многолітня, а також молитви до Пресвятої Богородиці – «Покровительки Закарпаття», чудотворна ікона якої виставлена в цьому монастирі, відбувся завершальний процесійний хід, під час якого уділялося мирування та окроплення освяченою водою.

Окрім цього, учасники святкувань приклонялися в молитві перед згаданою Чудотворною Іконою Божої Матері, випрошуючи у неї «ласки успіння», на своєму життєвому шляху.

о. Франціск Онисько ЧСВВ


*Пекар А., Нариси історії Церкви Закарпаття, т. 2, «Місіонер», Рим-Львів 1997, с. 361-364.


ФОТОГРАФІЇ З ПОДІЇ


НАВЕЧІР’Я ПРАЗНИКА


ПРАЗНИК УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ


 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції