Піддатися спонукам Святого Духа закликав вірних Папа Франциск, проповідуючи під час Святої Меси в «Домі святої Марти» у понеділок, 9 травня 2016 р., вказуючи на те, що хоч третя Особа Пресвятої Тройці є рушійною силою Церкви, для багатьох християн Вона залишається невідомою. Користаючи з нагоди літургійного спомину святої Луїзи де-Маріяк, Святіший Отець привітав сестер вінкентіянок, що виконують різні служіння в «Домі святої Марти», зі святом засновниці їхнього Згромадження.
«Ми навіть не чули, що є Святий Дух», – сказали перші Христові учні міста Ефесу, коли до них прийшов апостол Павло та запитував, чи вони отримали дари Святого Духа. Як зауважив Папа, коментуючи цю розповідь з Діянь Апостолів, також і сьогодні може трапитися так, що зустрінемо людей, які вірять в Ісуса, але не знають, Ким є Святий Дух. Чимало навчилися з катехизму, що Він – у Пресвятій Тройці, але поза тим не знають нічого про Нього та про те, що Він робить.
«Святий Дух – це той, хто спонукає Церкву рухатися вперед. Він діє у Церкві та в наших серцях. Це Він вчиняє кожну людину відмінною від іншої, але з усіх разом творить єдність. Це Він провадить вперед, навстіж відчиняє двері та посилає свідчити про Ісуса», – пояснив проповідник, додаючи, що Святий Дух спонукає нас прославляти Бога, молитися й навчає нас споглядати на Небесного Отця та звертатися до Нього словом: «Отче!». Він визволяє нас від сирітства, «до якого нас намагається привести дух світу».
За словами Папи, Святий Дух є «головною дійовою особою живої Церкви». І коли ми не співпрацюємо з Ним, не відповідаємо «рівневі цієї місії», то виникає загроза «звести віру до моралі, до етики». Однак, не слід зупинятися на тому, щоб лише виконувати заповіді та приписи й нічого більше, адже християнське життя «не є етикою, але – зустріччю з Ісусом Христом». І саме Святий Дух «веде до цієї зустрічі з Христом».
«Ми ж, натомість, у своєму житті, – вів далі Святіший Отець, – тримаємо Святого Духа у своїх серцях, як “почесного в’язня”: не дозволяємо Йому побуджувати нас до чогось, розрухати нас. Він же все чинить і все знає. Він вміє пригадати нам, що сказав Ісус, пояснити нам Ісусові діла. Лише одного не вміє Святий Дух: творити “диванних” християн. Він не здатен творити “віртуальних християн”, а лише – “віртуозних”. Він творить дійсних християн, Він приймає реальне життя таким, яким воно є, з пророчим даром відчитувати знаки часу, таким чином, провадячи нас вперед».
Як зауважив Наступник святого Петра, оскільки Святий Дух часто залишається «Великим в’язнем» нашого серця, про Якого знаємо лише, що Він – Третя Особа Пресвятої Тройці, і на цьому все, під час приготування до свята П’ятидесятниці варто «замислитися над тим, що Святий Дух чинить в моєму житті», запитуючи себе, чи ми навчилися від Нього «шляху свободи»? Чи боюся, коли Святий Дух заохочує мене виходити назовні, щоби свідчити Ісуса? Якою є моя терпеливість у випробуваннях? Адже Він дає нам також і витривалість.
Підсумовуючи, Папа заохотив замислитися, чи дійсно віримо у Святого Духа, чи це просто слова для нас, а також намагатися спілкуватися з Ним, кажучи: «Я знаю, що Ти перебуваєш в моєму серці, що перебуваєш у серці Церкви, що Ти провадиш Церкву і твориш єдність між усіма нами, такими різними».