«Пам’ятати про моральний та етичний вимір політики», – з таким закликом Католицькі єпископи Сполучених Штатів Америки звернулися до вірних Католицької Церкви у документі під назвою «Формування сумлінь до вірного громадянства». Цей документ, нещодавно опублікований на сайті Єпископської Конференції США, має на меті дати вірним настанови щодо реалізації їхніх прав і обов’язків як учасників демократії. Таке звернення має особливе значення в умовах, коли в країні наближаються президентські вибори, які відбудуться 8 листопада цього року.
Документ складається з трьох частин. У першій частині, що присвячена загальним роздумам про соціальну доктрину Церкви, американські єпископи нагадують своїм вірним, що Сполучені Штати Америки – це нація, основами якої є «життя, свобода і прагнення щастя». Aле «право на життя, – зазначається у документі, – не є повністю захищеним, особливо, коли йдеться про ненароджених дітей, невиліковно хворих, похилих віком та найуразливіших членів американської сім’ї». Іншими важливими цінностями американського суспільства є «свобода й справедливість», але суспільство, за словами єпископів, часто поділене за расою, національністю та економічною спроможністю. Далі йдеться про важливість сім’ї для американського суспільства, про захист бідних, про необхідність побудови безпечнішого, справедливішого та мирного світу.
У документі єпископи також підкреслюють, що не мають на меті вказувати католикам, за кого голосувати, і що їхня мета полягає в тому, щоб допомогти своїм вірним формувати власне сумління, згідно з Божою істиною.
У другій частині американські єпископи детальніше описують свою позицію щодо основних етичних питань, таких як захист життя, зміцнення миру та економічної справедливості, захист дітей, свобода віровизнання та захист сотворіння. Єпископи підтверджують свою позицію проти абортів і наголошують на тому, що жінкам, які мають важку вагітність, потрібно надати «необхідну підтримку для того, щоб вони могли прийняти рішення на користь життя». Іншими явищами, проти яких виступають американські єпископи в цій заяві, є євтаназія, яку вони називають підтриманим самогубством, експерименти з людськими ембріонами, смертна кара й непоміркована участь в міжнародних війнах.
Важливим пунктом другого розділу є також «захист фундаментальної концепції подружжя як вірної і нерозривної злуки між жінкою і чоловіком, що є центральним інститутом суспільства». Далі йдеться про необхідність «глобальних міграційних реформ», які б забезпечували іммігрантам шлях до набуття громадянства, «запобігаючи розриву подружжя, гарантуючи цілісність границь, у пошані до правової Держави і вирішуючи проблеми, які породжують еміграцію в країнах походження».
Щодо боротьби з бідністю, Єпископська Конференція США зазначає, що необхідно гарантувати громадянам гідну працю, справедливу заробітну плату й відповідну підтримку найбільш уразливим верствам населення. Важливо також забезпечити всім медичне обслуговування. Єпископи виступають проти «політик, які відображають ворожість стосовно іммігрантів, релігійний фанатизм та інші форми несправедливої дискримінації».
На завершення, в трьох останніх пунктах документу, єпископи США звертаються до сімей, до економічних структур і до уряду, щоб вони «боролися з бідністю, прагнули спільного добра і шанували Боже творіння, в повній пошані до людей, до їхніх прав та до їхніх релігійних переконань». Наголошується також, що потрібно встановити й дотримуватися «моральних меж» у використанні збройних сил, аналізуючи мету й кошти, а особливо людські втрати. Єпископи закликають шукати «відповідальне та ефективне вирішення для того, щоб зупинити переслідування християн та інших релігійних меншин на Близькому Сході». Документ закінчується закликом до всього світу, щоб усі «шукали миру й оберігали людство».