Smaller Default Larger

Ювілейні святкування у Гошівському монастирі

 

9-10 вересня на Ясній горі у Гошівському монастирі відбулися центральні урочистості з нагоди Ювілею 400-ліття Василіянського чину св. Йосафата та 380-ої річниці від дня кончини Київського митрополита Йосифа Велямина Рутського.

Богослужіння розпочались 9 вересня Божественною Літургією. Чування продовжили Хресна дорога, Велика Вечірня та адорація Найсвятіших Тайн.

Наступного дня об 11:00 відбулась Урочиста Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав із владиками синоду УГКЦ. На свято чисельно зібралися ченці василіяни та паломники з різних куточків України. Літургію супроводжував національний заслужений академічний народний хор України імені Григорія Верьовки.

У своїй гомілії Блаженніший Святослав зазначив: «ми сьогодні прибули тут, щоб стати перед обличчям Діви Марії у молитві подяки». Глава УГКЦ наголосив, що сьогодні ми дякуємо за дар монашества, за цінний вклад митрополита Йосифа Велямина Рутського у розбудову та оновлення Церкви, а також за ювілей 400-річчя з дня оновлення Київського монашества.

Роздумуючи над недільним Євангелієм, проповідник підкреслив, що Христос у притчі про весільний бенкет відкриває інший образ Бога.  Він каже: «То не ви Його шукаєте, то Він вас шукає, Він вас запрошує, Він посилає до вас своїх слуг, аби вони стукали до ваших сердець». Це Господь, який перший стукає та запрошує нас до свого Небесного Царства. «Ми усі є запрошені і усі покликані» - наголосив Предстоятель УГКЦ. Далі, говорячи про розвиток сюжету у притчі проповідник зупинився на безмежному милосердні Небесного Отця, коли розповідається, що ніхто із запрошених не відгукнувся на поклик до бенкету. «Небесний Отець не розчаровується, Він кличе всіх: і добрих, і злих».

Що стосується весільної одежі, то проповідник прирівняв її до одежі під час Хрищення, яку в народі називають крижмою, що символізує чистоту і непорочність. Вона ж має значення і божественної благодаті. Господь «усіх нас хоче бачити за столом бенкету Небесного Царства. Вибраним стає той, хто не нехтує Його запрошенням, той, хто Його приймає, приймає Божу благодать, приймає дар Божий, приймає запрошення до Небесного Царства».

Говорячи про постать Митрополита Рутського, проповідник зазначив, що він не тільки запрошував до єдності, але був подібний до євангельського слуги, який від імені Бога запрошував багатьох прийняти Божий дар. «Завдяки його пастирському служінню на зламі століть, у тяжкі непрості часи, наш народ відчув себе народом вибраним, − народом, якому, можливо, різні земні царства зачиняли свої двері, але наш Небесний Отець відчиняв двері Царства Небесного в Його святій Церкві». Він також прищепив ченцям василіянам особливу любов до Пречистої Діви Марії, набожність до якої з давніх давен була відома завдяки чудотворній іконі Жировицької Богородиці.

Порівнюючи часи підпілля УГКЦ, коли люди шукали по різних місцях нагоди взяти участь у Божественній Літургії, часто ховаючись у лісах, проповідник відзначив сьогоднішній стан, коли багато людей відмовляються від Євхаристійної трапези. «Часто сьогодні ми, єпископи, священики, ченці, запрошуємо людей на цю небесну трапезу Царства, яка відкрита нам сьогодні, а так багато є таких, які не приходять, відмовляються від цього запрошення. Ми сьогодні стоїмо на великому роздоріжжі, маємо спокусу знехтувати цим запрошенням. Закликаю і прошу вас, як той, хто виконує лишеоцю службу Божого посланця і слуги: прийдіть, не знехтуйте, бо від вибору, який зробите сьогодні, залежить ваша вічність», − закликав вірян проповідник. Свою гомілію Блаженніший Святослав завершив молитвою-проханням до Богородиці, у якій просив за мир для України, захист від ворогів та ревні й святі покликання до монашого стану.

 

 

Вкінці Літургії Глава УГКЦ Блаженніший Святослав подякував усім за молитву та підкреслив присутність владик, які прибули до Гошева з усієї України та з-за кордону. Також Блаженніший Святослав привітав із цим святом ченців василіян та побажав їм дії Святого Духа, який давав би благодать день у день обновлятись у Христовому служінні. При цьому Глава УГКЦ вказав на герб Василіянського чину, де зображене полум’я любові і закликав ченців словами апостола Павла «Духом горіть!» (Рм. 12,11). У зверненні до молодих хлопців і дівчат Блаженніший Святослав закликав: «Ми вас потребуємо, Церква, наш народ. Сьогодні я хочу виконати завдання того слуги, який кличе – послужіть Богові і церкві в монашому чині». Особливі слова Глави УГКЦ були звернені до українських військових і їхніх матерів. Говорячи про потребу молитви за мир, Архиєрей побажав, щоб військові не тільки перебували на фронті, але й щоб після війни служили життю.

У свою чергу Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя о. Йоан Школик, ЧСВВ подякував Блаженнішому Святославу, всім паломникам та гостям свята. Говорячи про 400-літній Ювілей о. Йоан сказав, що ця подія є не заради святкувань, а заради того, щоб згадуючи своїх славних попередників, старатись їх наслідувати. Також Протоігумен подякував усім тим, які спричинились до організації цього свята, а зокрема ініціатору ідеї о. Теодозію Янківу, ЧСВВ. Крім того, подяку складено і настоятелям Гошівського монастиря, які спричинилися до віднови та розбудови цієї святині. Це о. Макарій Ленів, ЧСВВ, о. Пантелеймон Саламаха, ЧСВВ, о. Дам’ян Кастран, ЧСВВ та теперішній ігумен о. Вінкентій Слободян, ЧСВВ.

Після молитви за Україну «Боже, великий, єдиний» Національний заслужений академічний народний хор України імені Григорія Верьовки дав концерт з кількома духовними та патріотичними піснями. До програми долучився чоловічий монаший хор «Deisis» із Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського та о. Вітольд Левицький.

Присутні паломники, які чисельно приступили цього дня до Святих Тайн із радістю в серці та Божим благословенням через заступництво Божої Матері, прославленій у Гошівській іконі повернулися до своїх домівок, дякуючи за прожитий день.

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

Авторські права 2020 © Провінція Святого Миколая. Василіянський Чин Святого Йосафата в Україні. Усі права захищені.