Smaller Default Larger

АНОНС: Ювілей рік в Провінції Св. Миколая з нагоди 100-ліття від початку реформи Василіянського Чину на Закарпатті

 

2 листопада 2020 р. Б., попри перешкоди, спричинені пандемією коронавірусу та карантинними обмеженнями в усьому світі, у Провінції Св. Миколая в Україні розпочинається Ювілейний рік з нагоди 100-ліття від початку реформи Василіянського Чину на Закарпатті.

Згідно доручення 3-ої Постанови цьогорічної Провінційної капітули, Протоігумен повинен був оголосити «Ювілейний рік з нагоди 100-річчя від початку реформи Василіянського Чину на Закарпатті, протягом якого будуть проведені центральні богослужіння у Монастирях Провінції згідно наперед підготованої ювілейної програми, а також інші відповідні заходи, під час яких будуть згадані історичні події і постаті, пов’язані з даною Реформою та буде проаналізована духовна основа цієї події і її значення для сучасної Провінції».

Оголошення цього Ювілейного року відбулося в празник Успіння Пресвятої Богородиці в Мукачівському монастирі дня 28 серпня. Натомість урочистий початок Ювілею відбудеться 2 листопада в цьому ж чернечому осідку за участю Василіянської родини двох Провінцій в Україні.

*******

Саме 2 листопада, 100 років тому, за попередньою угодою між Протоігуменами о. Йоакимом Хомою ЧСВВ та о. Анастасієм Калишем ЧСВВ, шестеро ченців-василіян з Галицької Провінції прибули в Закарпатську Провінцію до Мукачівського монастиря, з метою розпочати справу монашої реформи.

Серед прибулих до Мукачева Василіян були: о. Єронім Маліцький – ігумен, о. Гліб Кінах – маґістер новиків, о. Полікарп Булик – вікарій, соцій і прокуратор та Браття: Гавриїл Ханик – кухар, Симеон Бужара – кравець і дверних та Йосиф Нижник – столяр.

Згадані отці і брати, взявши провід над Мукачівським монастирем, який став осередком реформи, насамперед його відновили й приготували все потрібне для Новіціяту. На початку січня 1921 р. на Новіціят прийшли три перші кандидати з Маріяповчі.

• 28 лютого 1921 р. у Мукачівському монастирі був урядово відкритий реформований Новіціят з 8-ма новиками, з-поміж яких були 6 кандидатів на священиків, а 2 на брр. помічників. Учителем новиків став о. Гліб Кінах ЧСВВ.

• 1 вересня 1923 р. до реформи був залучений Ужгородський монастир.

• У 1924 р. прийшла черга на Святомиколаївський монастир у Малому Березному, який прийняв тоді о. Павло Гойдич ЧСВВ, пізніший єпископ Пряшівський.

• 26 листопада 1931 р. о. ігумен Петро Котович ЧСВВ, приєднав до реформи Святомихайлівський монастир в Імстичові.

• Благовіщенський монастир у Хуст-Бороняві, де вже від 12 серпня 1918 р. був Ігуменом о. Вартоломей Мотринець ЧСВВ, залишився для тих монахів, які відмовились прийняти реформу. Цей монастир перебрали реформовані Василіяни щойно 17 грудня 1938 p., коли новим ігуменом Боронявського монастиря був призначений о. Іван Сатмарій ЧСВВ.

• Почавши реформу з 8-ма новиками й 2-ма нереформованими ієромонахами, за Господнім благословенням провідники реформи протягом десятьох років своєю кропіткою і повною посвяти працею привели Закарпатську Провінцію до повного розквіту з 129-ма ченцями, з яких 34 були ієромонахи, 51 брати-помічники та 44 схоластики й 19 новиків. Таким чином після Галицької Провінції це була найсильніша вітка Василіянського Чину напередодні другої світової війни.

 

  • Програма початку Ювілейного року:

поч. 11.00 – Мукачівський монастир

(Примітка: Початок Ювілею матиме внутрішній характер василіянської спільноти. Із-за обмежень на державних кордонах, участь в цих заходах візьмуть лише ченці двох Василіянських Провінцій в Україні. Ювілейні заходи за участю вірних, духовенства та монаших спільнот передбачається в подальшому протягом усього Ювілейного року, програма якого триватиме до празника Успіння Пресвятої Богородиці 2021 р. Б.)

 

– Вітальне слово Протоігумена

– Історична довідка про Провінцію Св. Миколая та передумови і перебіг реформи

– Угода між Закарпатським та Галицьким Протоігуменами про проведення реформи

– Витяг із щоденника о. Гліба Кінаха ЧСВВ про перші місяці початку реформи

– Декрет Конгрегації для Східних Церков – Створення Закарпатської Провінції Св. Миколая

– Урочиста Божественна Літургія

– Посвячення престолу для Чудотворної Ікони Матері Божої

– Молитва віднови посвяти в синівство Пречистої Діви Марії

– Подячне слово Протоігумена

– Оголошення програми Ювілейного ріку та загальне запрошення

– Промови бажаючих ченців-учасників

– Святковий обід

– Екскурсія до історичного василіянського монастиря в м. Мукачеві та до Мукачівського замку

− Відвідини Єпископа в Ужгородській резиденції

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції