Smaller Default Larger

Столітній ювілей Гайдудорозької греко-католицької єпархії в Угорщині

Як повідомляє Радіо Ватикан, цього року столітній ювілей заснування відзначає греко-католицька єпархія з осідком в Гайдудорозі, яка об’єднує вірних візантійського обряду з усієї Угорщини, за винятком тих, які належать до Мішкольцьського екзархату на північному сході країни.

Згадана церковна територіальна одиниця східного обряду бере свої витоки з Мукачівської греко-католицької єпархії.

8 червня 1912 року Папа Пій Х «у зв’язку з раптовим зростом греко-католиків-угорців та з надією на мир та єдність між вірними одного обряду, що говорять різними мовами», заснував Гайдудорозьку єпархію, до складу якої включено 68 парафій Мукачівської та вісім парафій Пряшівської єпархії, яка також була виділена з Мукачівської єпархії ще 22 вересня 1818 року.

З 1771 року греко-католики всіх національностей регіону об’єднувалися в одній греко-католицькій єпархії, у якій богослужіння велося старослов’янською мовою. Однак вже у 1795 році було видано переклад літургії Івана Золотоустого угорською мовою, і представники численних греко-католицьких парафій висловлювалися за те, щоб схвалити богослужіння угорською мовою та заснувати окрему єпархію для греко-католиків, що говорять угорською.

Так, у 1912 році було створено єпархію з центром у місті Гайдудорог, яке включило 162 угорськомовні греко-католицькі парафії.

У 1918 році, в результаті створення Чехословаччини і зміни кордонів, із 168 парафій Гайдудорозької єпархії в межах Угорщини лишились тільки 90. В той же час до Угорщини відійшли 21 парафія Пряшівської єпархії і одна – Мукачівської. 1924 року ці єпархії були об’єднані в Екзархат Мішкольцу, який на даний час розглядається як частина Угорської греко-католицької церкви.

Головним завданням ювілейного року Гайдудорозької єпархії, за словами Єпарха владики Філіпа Кочіша є, «щоб на основі ста попередніх років угорські греко-католики переглянули минуле та підсумували досвід для теперішнього й майбутнього».

Центральне подячне богослужіння за 100-річчя єпархії заплановане на 3 червня в Гайдудорозі.

ДЖЕРЕЛА:

  1. radiovaticana.org
  2. gorogkatolikus.hu
  3. gcatholic.com
  4. exarchatus.gportal.hu
  5. wikipedia.org

 


 

Фотографії з подій:

Архієрейська Божественна Літургія 19 лютого 2012 року.

Очолив Літургію Єпарх Гайдудорозької єпархії владика Філіп Кочіш.

Співслужив − Єпарх Мукачівської греко-католицької єпархії владика Мілан Шашік.

 

 

 

 

 

Конференція 18 лютого 2012 року.

Владика Філіп Кочіш - Єпарх Гайдудорозької єпархії.


Rt Rev. Atanáz OROSZ - Exarch of Miskolc

 

 

 

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції