Smaller Default Larger

Курс Історії Провінції Св. Миколая та Мукачівської єпархії в Малоберезнянському монастирі

 

17-21 серпня 2020 р. Б., в Малоберезнянському монастирі отців Василіян був проведений курс лекцій по Історії Провінції Св. Миколая та Мукачівської греко-католицької єпархії, в якому взяли участь ченці-студенти цієї Василіянської Провінції, як також зацікавлені отці і брати з різних монастирів.

Виклав цей курс, на запрошення Протоігумена Провінції о. Франціска Онисько ЧСВВ, п. Володимир Мороз, історик та науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ.

 

Протягом тижня, слухачі запізналися з наступними 10-ма темами:

1. Початки Мукачівської єпархії і перші звістки про чернече життя в ній на тлі загального стану Церкви в Європі і стану Київської Церкви.

2. Складний шлях до церковної єдності з Апостольським престолом в Римі. Мукачівська єпархія і Берестейська унія. Унійний акт 1646 р. – обставини, зміст і наслідки. Спроба підпорядкувати Мукачівську єпархію латинському Яґерському єпископові. Опір цьому і визнання єпархії – унійний документ 1652 р.

3. На захисті монашої автономії. Чернецтво і єпархія у 1660-х – 1733 рр. Суть реформ чернецтва митрополита Йосифа Велямина Рутського. Втілення настанов Замойського собору щодо чернецтва: створення Провінції. Порівняння руху за автономію чернецтва у Київській митрополії та Мукачівській єпархії.

4. Велика боротьба: спроби знищити Мукачівську єпархію і її канонічне встановлення (XVIІ–XVIІІ ст.): Зазіхання єпископів Яґеру на Мукачівську єпархію. Роль василіян у наверненні Марамороша до єдності з Ап. Престолом. Забута допомога василіян у звільненні Мукачівської єпархії: місія прокуратора о. Ігнатія Володька, ЧСВВ. Андрей Бачинський – єпископ і лідер українців. Заслуги Бачинського. Василіянські протоігумени XVIII ст. Касата монастирів у Марамороші.

5. Інтелектуальна історія василіян на Закарпатті у XVIII ст. Звідки на Закарпаття постачали церковні книги. Питання власної друкарні. Прощі ченців до Києва (XVIІІ ст.). Василіянські монастирі і протоігумени: від Григорія Булка до Йоанникія Базиловича. Монастирські бібліотеки. Видатні особистості – василіяни-автори та їх праці: анонімні твори, Гедеон Пазин, Арсеній Коцак. Перші проби писання історії: список XVI–XVIII ст. з творами.

6. Отець Йоанникій Базилович, ЧСВВ – монах, богослов, літургіст та історик. Біографія. Хронологія і групування творів. Розгляд аскетичних, літургійних, історичних праць василіянського протоігумена. Значення постаті першого великого історика Провінції.

7. Драматичне ХІХ ст. Наслідки політики «йосифінізму», «весни народів» та австро-угорського дуалізму на Закарпатті: від Просвітництва через русофільство до мадяризації і кризи. Характеристика стану Церкви й Чину на Закарпатті у ХІХ ст.

8. Комуністичні репресії і ліквідація василіянських монастирів 1945–1950 рр. Детальний аналіз процесу нищення Василіянського Чину на Закарпатті.

9. Василіяни в часи підпілля Мукачівської єпархії (1950–1991) і входження Чину в період незалежності України. Ліквідація монастирів. Опір системі, свідчення віри (друга пол. ХХ ст.). Детальний аналіз служіння василіян на Закарпатті, по всій Україні та СРСР, зокрема в Казахстані.

10. Мукачівська єпархія і Київська Церква. Василіяни як носії ідеї єдності. Підсумкова лекція із синтезом сказаного під час всього курсу.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції