Smaller Default Larger

Курс Історії Провінції Св. Миколая та Мукачівської єпархії в Малоберезнянському монастирі

 

17-21 серпня 2020 р. Б., в Малоберезнянському монастирі отців Василіян був проведений курс лекцій по Історії Провінції Св. Миколая та Мукачівської греко-католицької єпархії, в якому взяли участь ченці-студенти цієї Василіянської Провінції, як також зацікавлені отці і брати з різних монастирів.

Виклав цей курс, на запрошення Протоігумена Провінції о. Франціска Онисько ЧСВВ, п. Володимир Мороз, історик та науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ.

 

Протягом тижня, слухачі запізналися з наступними 10-ма темами:

1. Початки Мукачівської єпархії і перші звістки про чернече життя в ній на тлі загального стану Церкви в Європі і стану Київської Церкви.

2. Складний шлях до церковної єдності з Апостольським престолом в Римі. Мукачівська єпархія і Берестейська унія. Унійний акт 1646 р. – обставини, зміст і наслідки. Спроба підпорядкувати Мукачівську єпархію латинському Яґерському єпископові. Опір цьому і визнання єпархії – унійний документ 1652 р.

3. На захисті монашої автономії. Чернецтво і єпархія у 1660-х – 1733 рр. Суть реформ чернецтва митрополита Йосифа Велямина Рутського. Втілення настанов Замойського собору щодо чернецтва: створення Провінції. Порівняння руху за автономію чернецтва у Київській митрополії та Мукачівській єпархії.

4. Велика боротьба: спроби знищити Мукачівську єпархію і її канонічне встановлення (XVIІ–XVIІІ ст.): Зазіхання єпископів Яґеру на Мукачівську єпархію. Роль василіян у наверненні Марамороша до єдності з Ап. Престолом. Забута допомога василіян у звільненні Мукачівської єпархії: місія прокуратора о. Ігнатія Володька, ЧСВВ. Андрей Бачинський – єпископ і лідер українців. Заслуги Бачинського. Василіянські протоігумени XVIII ст. Касата монастирів у Марамороші.

5. Інтелектуальна історія василіян на Закарпатті у XVIII ст. Звідки на Закарпаття постачали церковні книги. Питання власної друкарні. Прощі ченців до Києва (XVIІІ ст.). Василіянські монастирі і протоігумени: від Григорія Булка до Йоанникія Базиловича. Монастирські бібліотеки. Видатні особистості – василіяни-автори та їх праці: анонімні твори, Гедеон Пазин, Арсеній Коцак. Перші проби писання історії: список XVI–XVIII ст. з творами.

6. Отець Йоанникій Базилович, ЧСВВ – монах, богослов, літургіст та історик. Біографія. Хронологія і групування творів. Розгляд аскетичних, літургійних, історичних праць василіянського протоігумена. Значення постаті першого великого історика Провінції.

7. Драматичне ХІХ ст. Наслідки політики «йосифінізму», «весни народів» та австро-угорського дуалізму на Закарпатті: від Просвітництва через русофільство до мадяризації і кризи. Характеристика стану Церкви й Чину на Закарпатті у ХІХ ст.

8. Комуністичні репресії і ліквідація василіянських монастирів 1945–1950 рр. Детальний аналіз процесу нищення Василіянського Чину на Закарпатті.

9. Василіяни в часи підпілля Мукачівської єпархії (1950–1991) і входження Чину в період незалежності України. Ліквідація монастирів. Опір системі, свідчення віри (друга пол. ХХ ст.). Детальний аналіз служіння василіян на Закарпатті, по всій Україні та СРСР, зокрема в Казахстані.

10. Мукачівська єпархія і Київська Церква. Василіяни як носії ідеї єдності. Підсумкова лекція із синтезом сказаного під час всього курсу.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції