Smaller Default Larger

В Католицькій Церкві розпочався конклав

12 березня 2013 року – знаменна дата в історії Вселенської Церкви, яка позначає початок Конклаву: 115 кардиналів покликані вибрати нового Вселенського Архиєрея, після Венедикта ХVІ другого Папу у Третьому Тисячоріччі християнства, 265-го наступника святого апостола Петра, 266-го з черги Папу.

«Кличу у свідки Господа Ісуса, Який мене осудить, що свій голос я віддав тому, кого вважаю, що, згідно з Богом, має бути вибраним», – такими є слова присяги 115-ти кардиналів при голосуванні на нового Папу.

Як з’ясував на останньому брифінгу о. Федеріко Ломбарді, ТІ, директор Ватиканського прес-центру, у приписах проведення Конклаву передбачено, що на першому засідання кардинали можуть прийняти подвійне рішення, як голосувати, так і не голосувати. Якщо результати голосування будуть негативні, то з комина над Сикстинською каплицею з’явиться чорний дим, а у випадку обрання нового Папи – білий, коли ж не з’явиться жоден дим і кардинали повернуться до Дому Святої Марти, де перебувають під час Конклаву, це означатиме, що голосування не було проведене

На 16.30 римського часу кардинали зібрались у Паолінській каплиці, суміжній з Сикстинською каплицею – місцем проведення Конклаву. Кардинал Джіованні Баттіста Ре, страший за віком серед кардиналів-єпископів, що беруть участь у Конклаві, розпочав процесійний похід, пригадуючи, що ціла Церква, з’єднана в молитві, безперервно благає ласки Святого Духа, щоб ними був вибраний гідний Пастир для всього Христового стада. «Нехай же Господь спрямує наші кроки дорогою правди, щоб за заступництвом Пречистої Діви Марії, святих апостолів Петра і Павла і всіх святих, ми вчинили те, що Господеві подобається», – закінчив кардинал Ре.

Під час урочистого процесійного походу, що є вступним обрядом до Конклаву, співалась Літанія до Святих, яка відіграє важливу роль в усіх богослуженнях, які випереджують урочисті моменти в житті Церкви. Під час Літанії згадуються святі Вселенської Церкви, як Східної, так і Західної, а на закінчення процесійного походу, коли вже всі кардинали знаходились у Сикстинській каплиці, проспівано урочистий гімн до Святого Духа: «Прийди, Душе Сотворителю».

Урочиста присяга кардиналів відбулась у присутності усіх, хто брав участь у процесії. Спочатку кардинали спільно проказали текст присяги, обіцяючи, зобов’язуючись та присягаючи вірно і точно зберігати всі приписи Апостольської Конституції «Universi Dominici Gregis», що включає також і таємницю вибору. Потім, згідно із встановленим порядком, кожен із кардиналів особисто вголос виголосив присягу, поклавши руку на Святу Євангелію.

Після того як присягнув останній з кардиналів, Джеймс Мішель Гарвей, Церемонієр Папських літургійних відправ монсеньйор Ґвідо Маріні урочисто виголосив: «Extra omnes!» (Геть усі!). Усі, що не беруть участь у Конклаві, вийшли із Сикстинської каплиці.

В каплиці залишився тільки Церемонієр та 87-річний мальтійський кардинал Проспер Ґрек, який задля віку не бере участі у Конклаві, і якому доручено виголосити другу медитацію до кардиналів-виборців про важливість завдання, яке стоїть перед ними та потребу, вибираючи Папу Римського, в усьому діяти з чесними намірами, шукаючи виключно сповнення Божої волі та єдино прагнучи добра усієї Церкви. А першу з приписаних медитацій під час другого з черги загального зібрання Колегії Кардиналів, що проходило 4 березня ввечері, провів о. Раньєро Канталамесса, Проповідник Папського дому.

Після духовної конференції Церемонієр папських літургійних відправ та кардинал-проповідник залишили Сикстинську каплицю. Після цього зачинено всі виходи із Сикстинської каплиці і біля них поставлено охорону – Швейцарську Гвардію.

Хоч ймовірність того, що вже сьогодні ввечері, 12 березня, піде білий дим з комина над Сикстинською каплицею, щоб звістити про обрання нового Папи була дуже малою, не зважаючи на те, що навіть не було певності щодо того, чи кардинали взагалі проводитимуть перше голосування в перший вечір Конклаву, десятки тисяч римлян та туристів поступово заповнювали площу Святого Петра 12 березня 2013 р. ввечері, зосереджуючи свій погляд на комині або на величезних екранах, встановлених на площі. Навіть дощова погода не знеохотила вірних, щоб стати свідками історичного проголошення нового Папи. За цим в усьому світі у прямому ефірі спостерігали мільйони телеглядачів. Людський потік до площі Святого Петра не припинявся доти, доки о 19:41 місцевого часу чорний дим не звістив, що сьогодні вже не буде жодних несподіванок. Обрання нового Папи продовжиться завтра 13 березня.


Географія конклаву

Зі 115 кардиналів-виборців, у Сикстинську Каплицю для вибору Папи Римського, увійшли 60 представників європейських країн, 33 кардинали з Американських континентів, з Африки 11, з Азії 10 та з Океанії один.

Серед країн, найбільше число виборців на Конклаві посідає Італія – 28 кардиналів; за ними йдуть Сполучені Штати Америки – 11, та Німеччина – 6. Бразилія, Іспанія та Індія мають по 5 кардиналів-виборців. Не буде у цьому Конклаві представників Великої Британії та Індонезії, натомість у число виборців Наступника св. Апостола Петра увійшли представники тих країн, які не брали участь у Конклаві 2005 року, зокрема, Гонконг, Єгипет та Кенія.

Відповідно до статистичних даних, 40 кардиналів працювали чи працюють у Римській Курії, або інших церковних установах Ватикану. 67 виборців підніс до кардинальської гідності Венедикт ХVІ.

Середній вік виборців Папи складає 71 рік. У Конклаві братиме участь кардинал, якому виповнилося 80 років Це кардинал Вальтер Каспер, вислужений Президент Папської Ради сприяння єдності християн. Відповідно до канонічного права, він має право приймати участь у виборах Папи, оскільки йому виповнилося 80 років 5 березня, після того як розпочався період Sede Vacante. Нагадаємо, що кардиналу Любомиру Гузару, вислуженому Главі УГКЦ, 80 років виповнилося за два дні до Sede Vacante, і тому він не увійшов до складу Конклаву. Наймолодшими кардиналами на Конклаві є Глава Сиро-Маланкарської Церкви кардинал Тоттункал з Індії – 54 роки, та кардинал Луїс Антоніо Таґле, Архиєпископ Маніли на Філіппінах – 56 років.

19 кардиналів належать до чернечих Орденів чи Згромаджень, з них найчисленніші представники салезіян – 4, францішкан – 3, два домініканці та один єзуїт. Згідно зі статистикою Папського Григоріанського Університету, 57 кардиналів-виборців є випускниками цього навчального закладу.

Загальний склад Колегії кардиналів, разом з тими, які не братимуть участі у виборі Папи, на сьогоднішній нараховує 207 членів.

За матеріалами: РАДІО ВАТИКАН


 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

НОВИНИ ЦЕРКВИ

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції