Smaller Default Larger

Відбулася конференція про митрополита Йосифа Велямина Рутського та реформу монашества Київської митрополії

 

12-14 травня у Василіянському інституті філософського-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського проходила студентська наукова конференція на тему: «Митрополит Йосиф Велямин Рутський і реформа чернецтва Київської митрополії у XVII-XVIII ст.» На конференцію приїхали студенти всіх семінарій УГКЦ, а також представники українського католицького університету, чернеча редемптористична спільнота і ченці-василіяни.

У п’ятницю, 12 травня учасники конференції побували у Жовківському та Крехівському монастирях. Ці монастирі мають багату історію, відіграючи у різний час активну роль в розвитку Василіянського Чину св. Йосафата. На сьогодні Крехівський монастир є новіціатом, де формуються нові покликання ченців-василіян.

 

 

Наступний день розпочався спільною молитвою Утрені та Божественної Літургії. Очолив Богослужіння Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Йоан Школик, ЧСВВ. Після сніданку розпочалася основна частина студентської конференції – пленарні засідання. На початок було зачитано листи-привітання від Блаженнішого Святослава, Глави УГКЦ, протоархимандрита Василіянського Чину св. Йосафата о. Генезія Віомара, ЧСВВ та архимандрита Сергія Гаєка, апостольського візитатора для греко-католиків Білорусі.

 

 

Опісля до присутніх звернувся ректор Василіянського інституту о. Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ. Він побажав, щоб конференція була для учасників не простою формальністю, а стимулом до відкриття нових горизонтів. Крім того, ієромонах звернув увагу на заслугу митрополита Йосифа Велямина у проводі ченцями монаших семінарій. Ця традиція сьогодні є відображена у існуванні Василіянського інституту, де ченці здобувають знання для майбутнього священичого служіння.

 

 

Першою доповіддю став виступ доктора історичних наук, професора кафедри нової і новітньої історії України УКУ п. Ігора Скочиляса. У своїй презентації п. Ігор звернув увагу на середовище заснування і розвитку Чину св. Василія Великого в ХVІІ-ХVІІІ століттях.

 

 

Доповідь про формування особи Йосифа Велямина Рутського приготував о. Августин Баб’як, доктор богослов’я з Тренто, Італія. Але через вимушені обставини її прочитав брат-студент Христофор Кушпіт, ЧСВВ.

 

 

Опісля своїми напрацюваннями поділився п. Володимир Мороз, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту Історії Церкви УКУ. Він представив присутнім тему: «Митрополит Йосиф Велямин Рутський і змагання до Унії в Мукачівській єпархії».

 

 

Після короткої перерви на каву о. д-р. Павло Кречун, ЧСВВ розповів про ченця Йосафата Кунцевича та його вклад у Василіянський Чин.

 

 

Натомість п. Беата Лоренс, габілітований доктор із Жешувського університету у Польщі, представила життя ченців-василіян в південно-східній Речі Посполитій у II половині XVIII ст.

 

 

Підкріпившись смачним обідом учасники наукової конференції продовжили свою працю доповіддю аспіранта УКУ Івана Альмеса про проповідницьку літературу у бібліотеках василіянських монастирів Львівської єпархії XVIII ст.

 

 

Цей контекст порушила і Богданна Таранівна, магістр історії УКУ у своїй доповіді «Василіянські видання в контексті київського поліконфесійного інтелектуального простору».

На увагу заслуговує і науковий погляд магістра УКУ п. Марії Борової. Вона представила тему під назвою «Монастир Св. Юрія у Львові як центральний василіянський осередок Львівської єпархії XVIII ст.».

 

 

Перша частина пленарних засідань завершила доповідь «Василіяни як творці панегіричного наративу про Унійну Церкву XVIII ст.». Про це розповіла Юліана Татьяніна, аспірантка УКУ.

Опісля розпочались праці в групах, які охоплювали життя Чину з моменту реформи монашества Київської митрополії і до майбутніх перспектив. Поділившись власними напрацюваннями учасники конференцій зібралися разом, щоб обговорити підсумки своїх виступів та дискусій.

 

 

Після цього о. Корнилій Яремак, ЧСВВ презентував загалу бачення перспективи ченців-василіян, зважаючи на їх харизму. При цьому ієромонах зауважив важливість наявності стратегії розвитку, реагуючи таким чином на нові виклики часу.

Наступним місцем зібрання стала монастирська каплиця св. Йосифа, де всі разом молилися Вечірню. День завершився святковою вечерею.

 

 

Третій день студентської наукової конференції став хорошим підсумком спільної зустрічі. Після Утрені брати-студенти Василіянського інституту представили загальну історичну картину бачення Чину та виявили свою творчість у піснях про славних попередників.

Кульмінаційною подією дня стала Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Преосвященніший владика Василій Тучапець, екзарх Харківський, що вийшов з монашої спільноти Чину.

У своїй гомілії Архиєрей, роздумуючи над євангельським уривком, вказав на приклад Ісуса. Він, через подію в Самарії, дав урок своїм апостолам як потрібно проповідувати. «Щоб вони йшли до тих людей, які є покинуті, погорджені й шукають Бога в житті». Цей заклик Христа владика Василій скерував у особливий спосіб до монахів Василіянського Чину. На завершення гомілії владика побажав присутнім семінаристам і ченцям бути завжди готовими проголошувати віру в істинного Бога всім, хто має цікавість почути про це. Це важливо, щоб «кожен через Святі Тайни й молитву міг повірити в Бога і поклонятися Йому в дусі і правді» - додав Екзарх.

Завершилась студентська наукова конференція про митрополита Йосифа Велямина Рутського та реформу чернецтва Київської митрополії ХVІІ-ХVІІІ ст. святковим обідом.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

Авторські права 2020 © Провінція Святого Миколая. Василіянський Чин Святого Йосафата в Україні. Усі права захищені.