Smaller Default Larger

Український храм Святого Юрія в Нью-Йорку

 

Парафія Святого Юрія в Нью-Йорку − це осередок духовного життя українців кількох еміграційних хвиль. Навколо неї також зосереджується українське політичне і культурне життя Нью-Йорку.

Кожної неділі в парафіяльній церкві служаться чотири Святі Літургії. Тут діють два церковні хори, Марійська Дружина, Організація «Матері в Молитві», Вівтарна Дружина та Молодіжна організація «Чисті серцем».

Першу українську греко-католицьку Службу Божу в місті Нью-Йорку відслужено в долішній залі церкви св. Бригіти при евеню "А". Богослужбу відправив 19 квітня 1890 р. о. Олександер Дзубай. Грецька (католицька) конгрегація купила опісля в Бруклині церкву св. Іллі, у 1892 р. В тих часах, земля в Мангаттені була така дорога, а Українці такі бідні, що вони довший час не могли спромогтися на свою власну церкву. Тому в дільниці Мангаттен не було української церкви, доки не засновано церкви св. Юра в 1905 р.

Вкінці 1905р., громада українців в Мангаттен купила Каплицю Колгейта при східній 20-тій вулиці, між 1-шою й 2-ою авенями від баптистів, переробили її і так відчинили першу українську католицьку церкву на острові Мангаттен. Вона була присвяченна св. Юрієві і від самого початку була добре загосподарена. Вкінці, показалася потреба закупити більший будинок. В 1911р., парафіяни церкви св. Юра купили будинок від методистів на 7-мій вул., і знову приспособлено під греко-католицьку церкву, щоб умістити зростаючу парафіяльну громаду. Теперішний будинок церкви св. Юра збудований в 1978 році.

Першим парохом був о. Йосиф Чаплинський. Від свого заснування у 1942 р., парафію обслуговували світські священики серед яких був о. Іван Бучко, який згодом став єпископом і Візітатором Українців Католиків у Західній Європі.

Від 1942 року цю парафію обслуговують Отці Василіяни. Парохи Святого Юра, які відійшли у вічність були: о. Юліян Катрій, о. д-р Володимир Гавліч, о. Патрикій Пащак, а серед інших, були наступні отці Василіяни: о. Інокентій Лотоцький, о. Лаврентій Лавринюк, о. Пилип Сандрик, о. Вернард Панчук.

Теперішнім парохом є о. Еміліян Дорош, а йому допомогають о. Ілля Броновський та о. д. Методій Сорока.

Великим здобутком є українська цілоденна школа Святого Юра.

В 1911 р. коли церква перебрала церковний будинок на 7-ій вулиці, школа містилась у залі під церквою, котру звали «Читальна Школа». Від 1919 року, дяковчителем при церкві став проф. Теодор Онуфрик, який постійно віддавався навчанню дітей у рідній школі аж до часу, коли прийшли Сестри Василіянки в 1934 році. Навчання дітей спершу було у вечірних школах, а опісля і в цілоденній школі.

У вересні 1941 року Преосв. Кир Іван Бучко, парох церкви Святого Юра, відкриває нову парохіяльну цілоденну школу Святого Юра. Перші записи до цілоденної школи були до першого, другого, третього і четвертого класу − вписалось 10 дітей. Преосв. Іван Бучко доложив старання, щоб школа була сполучена з Шкільною Радою Католицьких Шкіл Нью-Йорку, і втішалась рівними привілеями. В1946, почалися перші науки Академії Св. Юра 9-ої класи.

Згодом, коли почали вписуватись більше дітей, у 1949 р. школу з 7-ої вулиці перенесено на 6-ту вулицю, де на них чекав свіжо-відновлений дім. У 1951 р. коли в школі було 546 дітей, о. Рафаїл Мельник ЧСВВ, проголосив план будови пошириного будинку школи Святого Юра на 6-тій вулиці, опісля о. Патрикій Пащак, ЧСВВ перебрав уряд і залишився при школі до 2000 р.

26-го червня 1955 року відбулось урочисте посвячення площі під нову школу, в присутності у цей урочистий день Преосв. Амброзія Сенишина ЧСВВ, численного духовенства, представників міста, товариств і вірних.

Нашу церкву відвідали різні церковні і політичні достойники, як Митрополит Андрей Шептицький, Блаженніший Патріярх Йосиф Сліпий, Блаженніший Іван Мирослав Любачівський, Блаженніший Любомир Гузар, та визначні українські провідники.

Церква Святого Юра своїм положенням і красою є гордістю українського народу. Вона теж відома своєю доброчинною допомогою в Україні та українцям в країнах поселення.

  • «З нагоди 100-річчя церкви св. Юрія» (2005 р.)

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції