Smaller Default Larger

Подорож-екскурсія історичними пам’ятками Волині та Поділля

 

20-21 жовтня цього року тривала дводенна подорож відомими історичними пам’ятками Подільської землі. Ця подорож була організована Парафією Зіслання Святого Духа, що діє при Малоберезнянському монастирі Святого Миколая оо. Василіян. У цій мандрівці під проводом о. Луки Буняка, ЧСВВ, Адміністратора парафії, взяли участь 47 чоловік з с. Малий Березний, смт. Великий Березний, міст Ужгорода, Перечина та Мукачева.

У суботу, 21 жовтня, мандрівники мали можливість відвідати одну з найбільших християнських святинь на Західній Україні – Успенську Почаївську лавру. Екскурс у складну історію цього відомого, далеко за межами України, колишнього василіянського монастиря провів о. Лука. Зокрема, особливу увагу було приділено діяльності монастиря за часів служіння у ньому оо. Василіян, яке тривало майже 120 років, з 1713 по 1832. Саме у цьому проміжку історії за меценатства графа Миколи Потоцього був зведений основний собор Успіння Матері Божої, що й досі залишається перлиною обителі. У 1807-1810 році відомий український унійний митець та іконописець Лука Долинський виконав цикл картин для цього собору: дива чудотворної ікони, портрет василіанського архімандрита Левинськогою. Також слід відзначити Почаївську друкарню, яка за василіянський період, за свідченням тернопільського історика Володимира Мороза, видала 200-300 найменувань книг українською, польською та латинськими мовами. О. Лука навів наглядні приклади видань цієї друкарні, зокрема видання у 1769 р. мукачівського греко-католицького єпископа Михаїла Мануїла Ольшавського «Слово о святом между восточною и западною церковцю соединеніи» (Sermodesacraoccidentaleminter, etorientalemecclesiamunione / M. M. Olsavszky /) Перекладено з лат. на ц.-сл. за повелінням Іпатія Білинського, архімандрита Почаївського Успенського монастиря, видано з благословення єпископа Сильвестра Лубенецького Рудницького. Через друковане слово тоді наближеною до народної мови, а також місії, многолюдні відпусти біля чудотворної ікони Богородиці, Почаївські отці василіяни проводили духовно-просвітницьку діяльність, а Почаївська обитель була центром, де плекалася глибока віра та свідомість українського народу. Натомість нині, після майже двох століть це місце втратило своє вагоме значення у плеканні віри та свідомості сучасних українців.

Після невеликої оглядової екскурсії по території Почаївського монастиря мандрівники переїхали до м. Кам’янець-Подільського, де у василіянському храмі Пресвятої Тройці їх зустрів бр. Гліб Тимків, ЧСВВ. Тут о. Лука разом з подорожніми мали можливість відправити Св. Літургію.

У неділю, 21 жовтня, у вже згаданій церкві оо. Василіян була відправлена воскресна Божественна Літургія, яку очолив та Слово Боже виголосив о. Лука. Йому співслужили о. Макарій Солюк, ЧСВВ, ігумен тутешнього монастиря та о. Пантелеймон Саламаха, ЧСВВ.

Після спільного обіду п. Міла Чайковська, парафіянка храму оо. Василіян та один з найкращих гідів Кам’янця – Подільського, провела декількагодину екскурсію цим містом. Зокрема, туристи відвідали комплекс нового та старого замку ХIV-XVIIcт, Смотрицький каньйон, Монастир оо. Тринітаріїв середини XVIIIcт., а нині церква УГКЦ, де виконують своє служіння оо. Редемтористи. Проходячи повз стару частину міста мандрівники оглянули будинок колишньої духовної греко-католицької семінарії, яка існувала тут у XVIIIcт., вежу собору Св. Миколая та монастир оо. Домінікан XIVcт., міську ратушу з XV-XIXcт., римо-католицький катедральний собор святих апостолів Петра і Павла XV-XIXcт., спадок турецького панування мінарет, який згодом оздобили скульптурою Богородиці з кін. XVIIcт. та інші важливі історичні пам’ятки. Останнім пунктом екскурсії стала обитель та церква Пресвятої Трійці оо. Василіян XVIcт. У свій час цей монастир також був новіціятським осередком, де виховувалися молоді ченці-василіяни. Наприкінці о. Лука від імені всіх присутніх висловив слова подяки п. Мілі за чудову і пізнавальну розповідь. Після прощання автобус з мандрівниками рушив до іншої, не менш важливої фортеці, яка розташована на правому березі Дністра – Хотинської.

Перші згадки про Хотинську фортецю датовано 40-50 рр. XIIIcт. Тут мандрівників чекала не менш важлива й цікава екскурсія фортецею, яку провів місцевий гід. Зокрема, екскурсовод досить детально розповів про так звану Хотинську війну, яка відбулася у 1620-1621 роках – війна султанської Османської імперії проти Речі Посполитої, яка завершилася майже місячною запеклою битвою об'єднаних сил українсько-козацького і польсько-шляхетського військ проти османсько-татарських загарбників.

Після розповіді була можливість оглянути фортецю. Особливо вражаючим є вигляд на фортецю зі східного боку, де замок гордо височіє на широким Дністром. Тут мандрівники зробили чимало чудових світлин та оглянули різні експозиції Хотинської фортеці. Помаленьку добіг день, а разом з ним і подорож історичними місцями Поділля до кінця. Враження і емоції від побаченого не зуміла перемогти втома, яка прийшла враз з закінченням цікавого, насиченого та пізнавального дня

Є одна важлива особливість, або деталь, яка пов’язує історію Поділля та Срібної Землі. Варто відзначити, що переходом Поділля у панування Литовського князівства у 1362 році керувати цією територією почали правити брати-князі Корятовичі, один з яких Федір Корятович. Через поразку у війні з великим князем Литовським Вітовтом у 1393 р. він мусив утікати за Карпати, де згодом у першій половині XIVcт. заснував Мукачівський монастир Св. Миколая та став володарем Мукачівського замку з 1396 по 1414 рр.

Подібні подорожі за задумом організаторів мають за мету пізнавати важливу історію української землі у різних її частинах та історичних періодах, плекати живу пошану до минулого та розвивати здатність бути свідомими й здатними будувати майбутнє нашої Української Батьківщини. Сподіваємося такі подорожі знайдуть своє відображення у відповідних висновках і стануть доброю традицією.

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції