Smaller Default Larger

Рік Віри. Папа Венедикт ХVІ: Звідки походить Ісус?

«Дорогі брати й сестри, Господнє Різдво знову просвітлює своєю ясністю сутінки, які часто огортають наш світ та наше серце, і знову приносить надію та радість, – сказав Папа Венедикт XVI під час першої у 2013 році загальної аудієнції, запитуючи: – Звідки походить це світло? З вифлеємської яскині, де пастухи знайшли „Марію, Йосифа та Дитя, покладене у яслах” (Лк 2,16)».

«Бачачи цю Пресвяту Родину, випливає інше, ще глибше запитання: як могло оце мале та слабке Дитятко принести настільки радикальну новизну у світ, що перемінило хід історії? Чи ж не є щось таємничого в Його походженні, яке виходить за межі цієї печери?» Шуканням відповіді на завжди актуальне питання про походження Ісуса Святіший Отець присвятив своє повчання, виголошене 2 січня 2013 р., в залі Павла VI у Ватикані.

Євангелист Іван наводить Христові слова: «Я хліб, що зійшов з неба», на що юдеї відказують: «Хіба це не Ісус, Син Йосифа. Хіба ми не знаємо його батька і матері». Саме тому вони не приймали думку про те, що Ісус є Месією, адже «відомо, звідки він походить, а коли прийде Месія, то ніхто не знатиме звідки». «Очевидно, – зазначив Папа, – Ісус є вихідцем з Назарету, народився у Вифлеємі, але що нам відомо про його справжнє походження?»

За словами Святішого Отця, в усіх чотирьох Євангеліях відповідь на це запитання чітка: Ісус походить від Небесного Отця. Ми це визнаємо, щоразу проказуючи молитву «Вірую», словами «і воплотився з Духа Святого, і з Марії Діви». Венедикт XVI зазначив, що в цьому реченні, якщо уважно придивитися, бачимо чотири дійові особи. Виразно названі Святий Дух та Діва Марія, але розпізнаємо Того, Який воплотився, тобто Син, Який, у свою чергу, вказує на Отця. «Згадане ствердження Символу Віри, – зауважив Святіший Отець, – не стосується вічного Божого буття, а радше, розповідає нам про дію, в якій беруть участь три Божі Особи, і яка здійснюється з Діви Марії. Без Неї входження Бога в історію людства не осягнуло би своєї мети, і не сталося б того, що є центральним у нашому визнанні віри: Бог є Богом-з-нами. Ось чому Марія невід’ємно належить до нашої віри в Бога, Який діє, Який входить в історію».

Далі Папа поділився думками з приводу того, що на нашій життєвій дорозі іноді зауважуємо свою обмеженість та невідповідність тим викликам, які перед нами ставить обов’язок свідчити перед світом. Однак, «Бог вибрав саме смиренну жінку, з невідомого села в одній з найвіддаленіших провінцій великої римської імперії». Тому ми повинні завжди, навіть серед найбільших труднощів, «мати довір’я до Бога, оновлюючи віру в Його присутність та дію в нашій історії», адже «немає нічого неможливого для Бога».

Венедикт XVI провів паралелі між біблійними розповідями про сотворення світу та про Благовіщення. Розповідаючи Діві Марії про те, як це станеться, що Вона породить Сина, архангел Гавриїл каже: «Дух Святий зійде на тебе і сила Всевишнього огорне тебе». У Книзі ж Буття читаємо, що «Дух ширяв над водами», творчий Дух дав життя всім речам та людині. «Те, що стається у Діві Марії через діяння того самого Божого Духа, є новим творенням: Бог, який покликав буття з нічого, через Воплочення дає новий початок людству», – сказав Святіший Отець, запрошуючи призадуматися над тим, як «віра вносить також до нас настільки сильну новизну, яка призводить до другого народження», тобто поновного народження у Христі через Святу Тайну Хрищення. «І хочу звернути увагу на те, – додав Папа, – як Хрищення отримується, ми є охрищені, тобто, в пасивному стані, тому що ніхто не може сам від себе стати Божим сином: це – дар, безкорисливо нам даний... Лише тоді, коли, як Діва Марія, відкриваємося на Божу дію, лише коли ввіряємо своє життя Господу, як другові, якому повністю довіряємо, все перемінюється, наше життя набуває нового сенсу та нового обличчя».

Повертаючись до поставленого на початку зустрічі запитання про походження Ісуса, Святіший Отець підсумував, що з вищенаведених роздумів зрозуміло, яким є істинне походження Ісуса: Він є Єдинородним Сином Отця, Він походить від Бога. «Стоїмо перед обличчям великого та зворушливого таїнства, яке святкуємо в цьому різдвяному періоді: Божий Син діянням Святого Духа воплотився в лоні Діви Марії. Це – звістка, яка звучить завжди по-новому та приносить з собою надію і радість до нашого серця, бо щоразу дарує нам впевненість у тому, що навіть і тоді, коли часто почуваємося слабкими, убогими, безсилими перед труднощами і злом у світі, Божа могутність завжди діє та довершує чудеса якраз у слабкості. Нашою силою є Його благодать», – сказав Венедикт XVI.

За матеріалами: Радіо Ватикан

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Історія ЧСВВ OSBM

Історія Провінції

Історія монастирів

Помʼяник Провінції

 

Авторські права 2020 © Провінція Святого Миколая. Василіянський Чин Святого Йосафата в Україні. Усі права захищені.