18-19 серпня 2014 р., в празник Преображення Господнього, у Василіянському монастирі в селі Малому Березному (Великоберезнянський р-н., Закарпатська обл.), відбулося святкування 25-ліття виходу з підпілля Греко-Католицької Церкви.
Роздумуючи в молитві над подією Преображення Господнього, учасники цього святкування мали змогу глибше призадуматись, як Господь переобразив свою Церкву з того часу, як вона страждала в підпіллі протягом довгих десятиліть атеїстичного режиму за Радянського Союзу.
Тема ця була по-особливому важливою для кожного учасника, адже Греко-Католицька Церква знову стає переслідуваною, разом з цілою Україною, якої вона є невід’ємною частиною. В свою чергу, це переслідування, заторкує кожну людину, яка є свідомим українцем і християнином – греко-католиком та спонукає наново переживати свою приналежніть до Церкви і свою віру в Бога.
В передсвяття Преображення, на відпустовій площі, Намісник Малоберезнянського монастиря о. Даниїл Дербаль ЧСВВ, розпочав святкування Великою Вечірнею з Литією.
Опісля, по чернечій горі відбувся хресний хід зі свічками, під час якого о. Тарас Іванина ЧСВВ (Настоятель Боронявського монастиря) та о. Андрій Белеканич ЧСВВ (Відповідальний за чернече формування в Провінції Св. Миколая), виголосили для учасників чотирнадцять роздумів, присвячених празнику Преображення та тематиці цьогорічних святкувань.
Опівночі, Провінційний Вікарій о. Павло Кречун ЧСВВ, у співслужінні з о. Андрієм Белеканичем ЧСВВ, відслужив Божественну Літургію з проповіддю у відпустовій каплиці.
Найбільше уваги тематиці підпілля Греко-Католицької Церкви, було приділено під час нічного чування, яке провела молодь у монастирському храмі. Під проводом Отців Василіян з чотирьох монастирів Провінції Св. Миколая, молоді особи підготували презентацію біографій тих ченців, що діяли в підпіллі та були переслідувані за свою вірність Богові, Церкві й народу. Презентації супроводжувалися молитвою та роздумами, під час яких молодь мала змогу застановитися над тим, що від неї сьогодні очікує Господь, Церква і Україна.
Празник Преображення Господнього розпочався з літургійної молитви. Ченці разом з паломниками молилися Утреню та Акафіст до Ісуса Христа.
Святкову Божественну Літургію очолив Декан Великоберезнянського деканату Мукачівської Греко-Католицької Єпархії, о. Василь Данилаш, у співслужінні з Намісником Малоберезнянського монастиря о. Даниїлом Дербалем ЧСВВ, Провінційним Вікарієм о. Павлом Кречуном ЧСВВ та дияконом Максимом Піштою ЧСВВ.
Під час Літургії, Декан о. Василь виголосив проповідь на тему свята Преображення і ролі цього таїнства в нашому житті. Також проповідник заторкнув болючі проблеми сьогодення в нашій Державі, і те, як ми повинні їх переживати, будучи християнами.
З подячною промовою до присутніх, звернувся Провінційний Вікарій о. Павло після закінчення Служби Божої, нагадавши основну тематику цьогорічного святкування в Малоберезнянському монастирі. Провінційний Вікарій підкреслив, що святкуючи 25-ліття виходу з підпілля Греко-Католицької Церкви, ми повинні, з одного боку, вшановувати памʼять наших отців, а з іншого боку – повинні брати приклад з їхньої вірності і жертовності, яку вони проявили протягом свого життя.
Також під час Служби Божої, двоє братів Василіян: Кипріян Зейкан та Еммануїл Хмара, відновили свої тимчасові обіти Убожества, Чистоти і Послуху у Василіянському Чині Св. Йосафата, що за словами Провінційного Вікарія, є для нас закликом до молитви за покликання, щоб Господь і сьогодні посилав у цей світ нових своїх свідків, на зразок наших попередників.
На завершення святкувань, відбулося благословення овочів і фруктів, які принесли з собою вірні з нагоди празника Преображення Господнього, а також – окроплення свяченою водою та мирування.
о. Франціск Онисько ЧСВВ
ФОТОГРАФІЇ З ПОДІЇ
ХРЕСНИЙ ХІД ЗІ СВІЧКАМИ ПО ЧЕРНЕЧІЙ ГОРІ
НІЧНІ ЧУВАННЯ
СВЯТКОВА БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ
Духовність Василіянського Чину Святого Йосафата.
Брати, закликаю вас і прошу, майте думки й бажання, гідні небесного поклику...
Святий Василій Великий
Монаше життя і діяльність Ченців Василіянського Чину базується на:
Огляд останніх видань духовної літератури.
Статті у цьому розділі: